Sportsérülés? Mik a leggyakoribb sérülések? - Házigyogytorna.hu Skip to content

sportsérülésSportsérülések

Sportsérülés mind a hobbi, mind pedig a versenysportolóknál előfordulhat!

A sport a vitathatatlan pozitív hatásai mellett egészségtelen is lehet, az örömöt gyorsan felválthatja a kellemetlen fájdalom. A sérülésveszély, a sportsérülés esélye azonban nem egyforma mértékben áll fenn a különböző sportágaknál, ill. a hobbi és versenyszerű sportolóknál.

A rendszeres testmozgás az egészséges életmód része, de sportágtól függően a rendszeres testmozgás kisebb-nagyobb kockázattal is jár. A leggyakoribb akut sportsérülések közé tartozik a bokaficam, a combizom rándulása, illetve az izomszakadások. A túlzott megerőltetésből, tartós terhelésből is adódhatnak komoly, krónikus sérülések, például fáradásos csonttörés, ízületi kopás, krónikus térdfájdalom, sarokfájdalom, stb.

Mely ízületek a legsérülékenyebbek?

Térd

A térdízület sokkal sérülékenyebb, mint gondolnánk. Leggyakoribb a meniszkuszok sérülése, vagyis annak a két “párnának” a szakadása, amelyeknek legfontosabb feladata az ütközés csillapítása. Ha csak kicsi a szakadás, 3-6 hét alatt magától is meggyógyulhat, súlyosabb esetben azonban műtétre lehet szükség. Veszélyeztetett sportágak: röp- és kézilabda, síelés.

Boka

A boka ízülete nagy terhelésnek van kitéve, hiszen egész testsúlyunk terheli. A ránduláshoz akár egyetlen rossz lépés is elegendő. Ilyenkor az oldalsó ínszalag húzódik meg, vagy akár el is szakadhat. Veszélyeztetett sportágak: foci, kosárlabda, röplabda.

Csukló

Esés, botlás esetén szinte reflexszerűen magunk elé kapjuk a kezünket, hogy az esés erejét tompítsuk. Így azonban a kezünkre esünk és megsérülhet a csuklónk. A leggyakoribb sérülés a hüvelykujj alatti sajkacsont repedése vagy törése, és az ínszalag rándulása is. Veszélyeztetett sportágak: küzdősportok, röplabda, tollaslabda, görkorcsolyázás, gördeszkázás.

Váll


A váll esetében gyakori a ficam és előfordulhat az úgynevezett rotátorköpeny sérülése is, amely négy kisebb, a vállízület rögzítését szolgáló izmot foglal magába. Csak akkor ajánlatos a váll izmait erősen megmozgató sportba kezdeni, ha elég erősek az ott található izmok.

Hogyan előzhetők meg a sportsérülések?

A mozgás, a sport mindenképp hasznos! Ám mint az élet többi területén, úgy a sportban is a fokozatosság és a rendszeresség hozza meg a kívánt eredményeket. Ezért kezdetben mindenképp kérjék edzők, gyógytornászok, ill. egyéb mozgásszervi szakemberek segítségét. Ez különösen igaz a kor előre haladtával. Egy 45-50 éves ember mozgás-szervrendszere másképpen fog reagálni a sportolásra, mint egy 25 éves fiatalemberé. Ezért korra, nemre, testsúlyra mindenképpen figyelemmel kell lenni! Idősebb korban, nagyobb testsúllyal különösen óvatosan kell a testünket hozzászoktatni a rendszeres mozgáshoz.

Baleset, műtét utáni rehabilitáció

A szakorvos a vizsgálatok után már minden esetben meg tudja állapítani, hogy a sérülés mennyire súlyos, ezáltal milyen kezelést igényel. Az enyhébb eseteknél elegendő a pihenés, esetleg a sín alkalmazása, míg a komolyabbaknál akár műtéti beavatkozásra is szükség lehet.

A legenyhébb sportsérülés után is keressünk fel egy gyógytornászt a megfelelő rehabilitáció érdekében. Erre nem csak azért van szükség, hogy a tornával izmaink és ízületeink újra visszanyerjék funkcióikat, hanem azért is, hogy újra stabilizáljuk ízületeinket, az azokat körülölelő izomzatot. Gyógytorna rehabilitáció nélkül ugyanis óriási kockázatot vállalunk, hiszen amennyiben egy hosszabb kihagyás és kimaradás után szinte azonnal visszatérünk a mozgáshoz, azzal újra túlterhelhetjük a sérült testrészt, ezzel pedig egy sokkal súlyosabb problémát, elváltozást idézhetünk elő.

Egy sportsérülés után a gyógytorna legfontosabb célja az, hogy az érintett a lehető leggyorsabban visszanyerhesse teljes mozgásképességét, és újra meg tudja terhelni az érintett testrészt, amit csak kitartó, fokozatos munkával és szakszerű, gyógytornász által koordinált segítséggel lehet elérni.

A gyógytorna kezelések alapját az ízületi funkciók helyreállítása, a korábbi élettani, illetve a körülmények és lehetőségek szabta legjobb mozgáshatárok elérése, az ízület stabilizálása, a körülölelő izomzat megerősítése képezi. Cél a mozgásképesség minél teljesebb visszanyerése.

Milyen területen vállalunk házi gyógytornát?

  • Házi gyógytorna keretében Budapest közigazgatási területén belül
  • Házi gyógytorna keretében Budapest agglomerációjába tartozó településeken: Budaőrs, Törökbálint, Diósd, Érd, Dunakeszi, Pomáz, Szentendre, Üröm, Budakalász
  • Házi gyógytorna keretében vidéki városokban (helyszínekről itt is tájékozódhat): Debrecen, Szeged, Gárdony
  • Rendelői gyógytorna (Arthuman Központ, 1122 Budapest, Alkotás út 15.)
  • Bármely helyszínen történő szolgáltatás igénybe vétele szabad kapacitás függvénye

Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni?

Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői gyógytornát és a házi gyógytornát is. Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.

Szaketerápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök rendelőnkben állnak rendelkezésre.

Helyszín: Arthuman Központ, 1122 Budapest, Alkotás út 15.

Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Tel: 06-30-190-7315

Árak és finanszírozás

Házi gyógytorna árakat erre a linkre kattintva tudja megtekinteni, a rendelői gyógytorna árakat pedig itt találja. SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Cégünknél OEP finanszírozott gyógytorna nem igényelhető.

Jelentkezés házi gyógytornára

Tel: 06-30-190-7315
Email: arthuman@arthuman.hu 

Gyógytorna kezelési lehetőségek

Dr Kriston Ildikó vagyok, az ArtHuman Központ alapítója. Végzettségem szerint közgazdász és jogász, illetve szomatodráma vezető (a betegségek lelki hátterét feltáró módszer) vagyok. Szakképzett gyógytornász kollégáimmal írásainkkal, szolgáltatásainkkal a mozgásszervi panaszok csökkentéséért dolgozunk!

Ehhez a bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Back To Top